X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Chochołów zaprasza

Chochołów
Chochołów leży w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec . 

Chochołów położony jest na wysokości ok. 750 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-słowackiej, nad rzeką Czarny Dunajec. Sąsiaduje z kilkoma podhalańskimi miejscowościami – Koniówką , Witowem , Cichem Górnym, Dolnym i Środkowym i słowacką Suchą Horą. Chochołów noclegi  to malownicza miejscowość, która co roku przyciąga tłumy turystów . Jedną z głównych atrakcji tutaj jest zabudowa. Większość wsi stanowią 100 letnie góralskie chaty , zbudowane z bali.

Osadnictwo dotarło na tereny Chochołowa w połowie XVI stulecia. Pierwszy sołtys wsi, Bartłomiej Kluska, nazywany Chochołowskim, otrzymał przywilej sołecki od króla Zygmunta III w 1592 r. za zasługi z czasów wojen moskiewskich toczonych za króla Stefana Batorego. W rodzie tym sołectwo utrzymywało się przez kilka pokoleń. Mieszkańcy Chochołowa i kilku okolicznych miejscowości w XIX wieku zasłynęli udziałem w Powstaniu Chochołowskim , czyli zbrojnym wystąpieniu przeciwko austriackiemu zaborcy. Powstanie odbyło się 21 lutego 1846 roku.  Brał w nim udział między innymi znany góral i gawędziarz z Kościeliska – Jan Krzeptowski tzw Sabała

W czasie II wojny światowej Chochołów był ośrodkiem partyzanckim i kurierskim. Jedną z bardziej znanych postaci tamtego okresu, pochodzącą ze wsi był Stanisław Frączysty.

Chochołów to żywy skansen budownictwa regionalnego. Chochołów jest ważnym ośrodkiem twórczości ludowej, takiej jak: zdobnictwo w drewnie, kowalstwo i zdobnictwo metalu, malarstwo na szkle oraz hafciarstwo. Warto odwiedzić Izbę Regionalną prezentującą przedmioty kultury ludowej, którą w chałupie nr 28 stworzył miejscowy rzeźbiarz Jan Zięder. Warto wspomnieć że Chochołów w latach 1853-66, na miejscu drewnianej świątyni z XVII w., wzniesiono z miejscowego piaskowca kościół parafialny pod wezwaniem św. Jacka. Kościół ten może pochwalić się : wnętrzem neogotyckiej świątyni: freski Walerego Eliasza z 1871 r. jak i , dwa obrazy Wojciecha Eliasza oraz obraz Św. Trójcy będący częścią tryptyku z XVI w. Naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Powstania Chochołowskiego, ufundowany przez polonię amerykańską.

Chochołów to typowa ulicówka , czyli wieś, w której domy ustawione są wzdłuż jednej ulicy. Będąc na miejscu warto wziąć udział na Imprezie folklorystycznej , która propaguje tradycję góralską. Jedną z nich są "Góralskie Nucicki" . W celu relaksu , warto odwiedzić termy chochołowskie. Otwarte są cały rok. Będąc w Chochołowie każdy znajdzie coś dla siebie. Trochę spokoju , trochę szaleństwa, a również dla miłośników wędkowania również się coś znajdzie.