X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Dzianisz

Dzianisz
Dzianisz to podhalańska wieś zlokalizowana na Paśmie Gubałowskim, w pobliżu Kościeliska, której historia sięga 1619 roku. 


Nazwa wsi wywodzi się od wołoskiego wyrażenia "dzea-nysz", co oznacza rzekę w dolinie i odnosi się do potoku Dzianiskiego, nad którym położona jest miejscowość. Warto dodać, że Dzianisz znajduje się na wysokości od 800 nawet do 1000 metrów n.p.m., dzięki czemu panuje tutaj specyficzny górski klimat a powietrze jest czyste i orzeźwiające.
 
We wsi znajduje się zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowany w 1937 roku roku. Ta wyjątkowa świątynia z bazylikowym układem zachowuje elementy tradycyjnych, podhalańskich budowli sakralnych. W środku znajdują się organy pochodzące prawdopodobnie z XVII wieku, przeniesione do tego miejsca z kościoła w Kętach w 1949 roku i obecnie umieszczone są w nowej obudowie. Innym ważnym zabytkiem jest kamienna figura św. Barbary z 1772 roku, ufundowana przez Barbarę i Józefa Wojnarowskich.
 
Spokojna okolica wsi zachęca turystów do wycieczek licznymi trasami spacerowymi i rowerowymi. Nad Dzianiszem wznosi się góra Ostrysz o wysokości 1025 m n.p.m., z której roztacza się wspaniały widok na Tatry oraz na Babią Górę, i do której z centrum wsi można dojść zaledwie w kilka minut. Ze względu na lokalizację Dzianisz pozostaje spokojnym zakątkiem, z którego jednak blisko jest do wielu atrakcji Podhala. Szybko można się dostać stąd do Zakopanego, Chochołowa, Kościeliska, na tatrzańskie szlaki a nawet na Słowację. 

Dzianisz  jest to  miejscowość w Polsce, którą wyróżnia turystyczny charakter oraz otwarte nastawienie na wczasowiczów. Szczególnie zachęcamy do zwiedzania Dzianisza ze względu na turystyczny charakter tej miejscowości, jej usytuowanie, atrakcje i położenie. Miłośnicy architektury powinni zwiedzić Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.W okolicy możemy też zobaczyć dom do góry nogami znajdujący się w Zakopanym. Zima dla aktywnych turystów oferuje wiele stoków i ośrodków narciarskich.